NovinkyHistorické dopisy Antona Jäckla - Muzlov Čp. 1

Soukromé dopisy z roku 1874 od pana Antona Jäckla, starosty obce a hospodáře, Muzlov čp. 1

Soukromé dopisy z roku 1874 od pana Antona Jäckla, starosty obce a hospodáře, Muzlov čp. 1

1. část

Drahý pane Vetter!
Protože jsme příliš vzdálení a nemůžeme si navzájem popovídat o uplynulém roce, který jsme zažili, jinak nežli písemně, považuji vážený příteli za povinnost, Vás překvapit několika řádky.
Chválím a děkuji Pánu Bohu, že nás všechny udržoval zdravé a v pořádku.
S myšlenkou, že každý člověk musí přežít menší nebo větší utrpení, jsem i já, otec Anton Jäckl, v mém věku, pronásledován nemocí. Před několika lety se mi vytvořila vyrážka na holeni, z čehož se utvořila rána. Na zahojení nemůžu sehnat ani léčivou mast ani lék, který mi byl doporučen. Abych se vyléčil, jsem v zimním období nucen zůstat v posteli a nezvyšovat své utrpení.

2. část

Všechny mé děti jsou vydané za statkáře, až na nejmladší dceru, která je stále svobodná a v současné době je se mnou jako hospodyně.
Ti vydaní jsou vzdálení nedaleko od sebe, jen 1/4 hodiny.
Dále musím také zmínit, že dcera nejstarší dcery (má vnučka), je také již vdaná a já jsem dva roky pradědeček.
Plodinám se v uplynulém roce dařilo docela dobře. Zimních plodin bylo trochu méně, pozdní sníh způsobil nějaké škody. Proto byly letní plodiny hojnější. Bouřka nezpůsobila žádné škody ani nám, ani okolním vesnicím. Měli jsme dobrou úrodu. Cena plodin: Pšenice za 1 Wiener Metzen 4,5 až 5 zlatek, zrno kleslo na 3 zlatky, ječmen 3 zlatky, oves 1 zlatka. (Fl. Zlatka / florin)
Vážený pane Vetter, musím ti něco říct o našem okolí.

3. část

Žijeme ve zdravé oblasti na Moravě. V údolí, kterým prochází železnice. Na horním konci obce je poměrně dlouhý železniční tunel, přes který a hned vedle tohoto tunelu stoupají z hor velké vodní prameny. Horní pramen nazýváme my, stejně jako Rakušané, a dokonce i v historikové, zázračná řeka (Wunderfluß). Je třeba ho obdivovat, protože pramen teče několik let velmi silně a potom na několik let opět úplně zmizí. Hlavní řeka v suchých obdobích úplně vysychá, ale ostatní prameny nevyschnou nikdy. Přímo v naší vesnici je mlýn, takže je voda z pramenů natolik silná, že je vodou zásobeno 12 poměrně velkých mlýnů a přádelna ovčí vlny až do města Brüsau ( Březové), které je od nás vzdálené 1/2 hodiny. Přímo pod městem se nachází dva velké parní mlýny, dvě přádelny ovčí vlny a několik dalších mlýnů. Také musím poznamenat, že v řece plave několik druhů ryb. Obzvláště oblíbený je pstruh, který u nás stojí za půl kila 1 zlatku a 30 f. G.W. (krejcar), a proto je potom zasíláme do větších měst za drahé peníze.

4. část

Ve městě i mimo něj jsou také tři velké továrny na hedvábí, jedna továrna na alkohol, která musí odvádět roční daň ve výši 48 000 zlatek G.W. V těchto továrnách pracují tisíce dělníků, kteří si tak vydělávají na živobytí.
Nyní končíme, milý příteli, všechny vás zdravíme a líbáme a doufáme, že nás toto léto navštívíte, abychom mohli osobně pozdravit a potěšit neznámé přátele. S plnou nadějí se těšíme na brzkou odpověď,
uctivě podepsaná rodina Jäcklů.
Musím zmínit, že poslední dopis, který jste nám zaslali, byl adresován na vlakové nádraží a tak dorazil o měsíc později.

s laskavým svolením zveřejněno a přeloženo do německého jazyka Thomasem Landsgesellem.

Související obrázky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *